« wróć...prof. dr hab. n. med. Jan Błaszczyk

Od 1996 r. pracuje w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich – Dermed, gabinet Dermatologii, Dermatochirurgii i Dermatologii Estetycznej, zaś zainteresowania naukowo - badawcze prof. dra hab. n. med. Jana Błaszczyka dotyczą fizjologii wysiłku fizycznego, wpływu ograniczonej aktywności ruchowej na procesy metaboliczne w stanach fizjologii i patologii, problemów związanych z wytwarzaniem reaktywnych form tlenowych oraz antyoksydacyjnymi mechanizmami obronnymi w stanach fizjologicznych i patologicznych.

Były dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Medycznej, członek Rady Naukowej Kwartalnika Medycyna Manualna oraz Kwartalnika Ortopedycznego. Członek w Radzie Społecznej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Łodzi oraz członek w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z zakresu Dermatologii i Wenerologii. Zajmował również stanowiska Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Wojskowej Izbie Lekarskiej (od 2013) oraz Kierownika Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych UM w Łodzi (od 2007). Aktualnie wykłada na Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Jest autorem licznych opracowań naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Wykaz najważniejszych publikacji:

• Poliwczak A. R., Jędrzejczak-Pśpiech K., Błaszczyk J. i inni, Safety assessment of chronic hepatitis C treatment using h-FABP and 24-hour ECG Holter monitoring, Polski Merkuriusz Lekarski: organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego 48(285):147-151, 2020;
  • Wojciechowski P. Błaszczyk J., Simulator sickness in the aircraft training of military and civil pilots of various types of aircraft, Medycyna Pracy 70(3), 2019;
  • Fijałkowski P., Jędrzejczak-Pośpiech K., Błaszczyk J., Do catalase and glutathione peroxidase protect blood platelets from lipid peroxidation in multiple sclerosis?, Postępy Psychiatrii i Neurologii 27(1):49-53, 2018.