Zakład Histologii, Embriologii i Patomorfologii

Zakład Histologii, Embriologii i Patomorfologii w Społecznej Akademii Nauk

Zakład Histologii, Embriologii i Patomorfologii w Społecznej Akademii Nauk oferuje studentom wszechstronną edukację w zakresie mikrostrukturalnych i rozwojowych aspektów biologii oraz patologii. Zakład łączy teorię z praktyką, dostarczając studentom umiejętności niezbędnych do analizy i zrozumienia zarówno zdrowych, jak i patologicznych stanów tkankowych.

W obszarze histologii, studenci uczą się o mikroskopowej strukturze tkanek i komórek. Program nauczania koncentruje się na analizie organizacji komórkowej i tkankowej w różnych stanach zdrowotnych, zarówno prawidłowych, jak i patologicznych. Studenci zdobywają umiejętności w stosowaniu nowoczesnych technik barwienia i mikroskopii, co pozwala na precyzyjną identyfikację komórek i tkanek. W trakcie zajęć laboratoryjnych, studenci korzystają z najnowszego sprzętu mikroskopowego, co pozwala im na doskonalenie umiejętności diagnostycznych i analitycznych.

W zakresie embriologii, zakład oferuje dogłębną naukę o procesach rozwojowych organizmów, od momentu zapłodnienia aż do narodzin. Studenci badają poszczególne etapy rozwoju embrionalnego, w tym różnicowanie komórek i tkanek. Zajęcia koncentrują się także na analizie wpływu czynników genetycznych i środowiskowych na rozwój zarodka. Program nauczania obejmuje zarówno teoretyczne podstawy embriologii, jak i praktyczne umiejętności, które pomagają zrozumieć mechanizmy rozwojowe na poziomie komórkowym.

Patomorfologia stanowi trzeci filar zakładu, gdzie studenci zajmują się badaniem zmian morfologicznych i strukturalnych w tkankach wywołanych różnymi chorobami. Program nauczania obejmuje diagnostykę patologii tkankowych, w tym nowotworów, chorób zapalnych i degeneracyjnych. Studenci uczą się korzystać z technik takich jak biopsja i sekcje zwłok, aby analizować zmiany patologiczne w tkankach. Dzięki tym doświadczeniom, studenci zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie nowoczesnych metod badawczych i diagnostycznych.

Kadra badawczo-dydaktyczna Zakładu