« wróć...dr n. biol. Iwona Stanisławska

Od 20 lat prowadzi badania naukowe w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu (cytologia, histologia i biochemia). Współpracuje z największymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczy w wymianach naukowych w ramach programu Erasmus plus jako Visiting Profesor.

Tworzy i prowadzi projekty edukacyjne oraz warsztaty, które skierowane są do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych na temat zdrowego stylu życia. Pełniła funkcję eksperta przygotowania materiałów szkoleniowych dotyczących zasad prowadzenia edukacji zdrowotnej dla wybranych grup zawodowych w ramach Zadania 5 PIB: Popularyzacja wiedzy i informowanie społeczeństwa o aktualnej sytuacji epidemiologicznej chorób i zakażeń oraz sytuacji zdrowotnej obywateli, a także popularyzacja wiedzy i zachowań sprzyjających zdrowiu w zakresie profilaktyki chorób, prawidłowego odżywiania oraz prozdrowotnego stylu życia, 2023. Pracowała również jako ekspert ds. opracowania sylabusów, efektów kształcenia oraz opracowania scenariuszy zajęć z wykorzystaniem VR (wirtualnej rzeczywistości) z fizjologii na kierunku „fizjoterapii” w ramach projektu z Funduszy Europejskich pn. „Regionalny Rozwój Uczelni" (nr POWR.03.05.00-00ZR56/18).

Ponadto, pełniła funkcję kierownika projektu Wpływ l-metylonikotynamidu na biochemiczny i histochemiczny fenotyp śródbłonka z uwzględnieniem zmian zachodzących w glikokaliksie w zwierzęcych modelach dysfunkcji śródbłonka - projekt POL-POSTDOC 111.

Wykaz najważniejszych publikacji:

• Stanisławska, Hypereosinophilic syndromes (HES) – different possible faces – a challenge for doctors of various specializations – case-based review, [in:] Medical Studies STUD-MED-00772-2023-01.
  • Piwowarski, S. Granica, Dietary polyphenol and microbiota interactions in the context of prostate health, [in:] Annals of the New York Academy of Sciences 1508(1), DOI:10.1111/nyas.14701, 2021.
  • Świderska-Kołacz G., Jefimow Małgorzata, Klusek Jolanta, Rączka Norbert, Zmorzyński Szymon, Wojciechoawska Anna, Stanisławska Iwona, Łyp Marek, Czerwik-Marcinkowska Joanna, Influence of Algae Supplementation on the Concentration of Glutathione and the Activity of Glutathione Enzymes in the Mice Liver and Kidney, “Nutrients” 2021 Vol. 13 Iss. 6, s. [1-16].
  • Truba, Walasek, Wieczorkowska, Inhibition of Digestive Enzymes and Antioxidant Activity of Extracts from Fruits of Cornus alba, Cornus sanguinea subsp. hungarica and Cornus florida–A Comparative Study Plants 9(1):122, DOI:3390/plants9010122, 2020.
  • Stanisławska, M. Łyp, Effect of Immobilization on Changes in Blood Glucose and Cholesterol Concentration in the Examined Mice - Preliminary Studies, Acta Balneol, 2020, TOM LXI, Nr 1(159): 27-31.
  • Stanisławska, B. Witek, M. Czarny-Działak, E. Pałka-Łebek, I M. Łyp, Activity of Lysosomal Enzymes During Protein Malnutrition and Progesterone Supplementation in the Mouse. Advances in experimental medicine and biology – Clinical and Experimental Biomedicine, 2019;1211;89-95. IF=2.45.

Udział w krajowych konferencjach:

• Zanik kostny jako problem medyczny i społeczny oraz Rehabilitacja medyczna i społeczna pacjenta po przebytej infekcji SARS-CoV-2 (współautorzy: dr hab. n. med. Marek Łyp, prof. Alfonso Javier Ibanez Vera, I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Zdrowie i choroba w ujęciu nauk medycznych i społecznych (21.04.2024 r.);
  • Opieka paliatywna w kontekście wyzwań i oczekiwań społecznych (referat wraz z prof. dr hab. Artur Jóźwik, dr Magdalena Koszarska, mgr Iga Bartel, mgr Kamil Wysocki), IV Konferencji Hybrydowej Warszawskiej Uczelni Medycznej im. T. Koźluka, pt. „Dług zdrowotny wyzwaniem dla pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów medycznych”, Warszawa, 27 maja 2023;
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Multidyscyplinarne Aspekty Zdrowia i Choroby, Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie, 27 maja 2022;
  • Zmiany w układzie ruchu u osób starszych (referat), „Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI wieku” III Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Jarosław, 10 czerwca 2021;
  • VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa WSR „Żywność a Zdrowie Człowieka”, 15 maja 2021 Warszawa;
  • VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa- Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI wieku, 23 kwietnia 2021, Lublin;
  • Posiedzenie Naukowe Oddziału Mazowieckiego PTReh. Warszawa, 6 marca 2021;