Aktualności Pomagajki SAN
Cieszymy się niezmiernie, że tyle szkół z województwa lubuskiego i mazowieckiego wyraziły chęć udziału w projekcie Pomagajka SAN. Dzielenie się mądrym pomaganiem jest bardzo ważne w świecie targanym wojnami i nienawiścią. 42 szkoły będą dzielić się dobrymi praktykami w zakresie pomagania, czynienia dobra, naprawiania świata.
Co to znaczy pomagać mądrze? Czy wolontariat szkolny to tylko zbiórki i akcje charytatywne? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy niezwykłej konferencji "Pomagajka: o mądrym pomaganiu", zorganizowanej przez Społeczną Akademię Nauk oraz społeczność Dzieci z Dworca Brześć. Wydarzenie, które odbyło się 28 stycznia w Sejmie RP, objęte było honorowym patronatem Marszałka Sejmu oraz Wojewody Mazowieckiego.
Z radością informujemy, że o projekcie Społecznej Akademii Nauk "Pomagajka SAN" mówi prasa! Już na początku lutego w gazecie "Wysokie Obcasy" ukaże się obszerny artykuł pt. "Pomoc powinna łączyć ludzi, a nie segregować. Potrzebujący to nie tylko osoby, którym brakuje rzeczy", w którym Marina Hulia i Konrad Maicki – społecznicy i twórcy programu – opowiedzą o idei mądrego pomagania i kształtowania empatii wśród młodzieży.
Na Wigilię Pomagajki SAN zostały zaproszone do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przez Marszałka Sejmu, Pana Szymona Hołownię. Spotkanie było bardzo ciepłe i rodzinne, bez długich przemówień. Śpiewano kolędy, tańczono, bawiono się i grano z dziećmi, a także wręczano podarki od Mikołaja. To już drugi rok, gdy Sejm otwiera swoje drzwi dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy i w Nowym 2025 Roku z radością rzucamy się w pomaganie!
Ponad 100 aktywistów ze szkół Gorzowa Wielkopolskiego i okolic zgromadziło się w nowoczesnej, pięknej auli Liceum Plastycznego. Przybyli, aby poznać program Pomagajka, zainspirować się konkursem i wymyślić własne projekty.
Kim są Pomagajki? Ten film to historia o ludziach z sercem na dłoni. Pomagajki to grupa, która każdego dnia udowadnia, że dobro wraca. Zobacz, jak pomagają innym, angażują się w różnorodne inicjatywy i tworzą lepszy świat. Inspirują, wspierają i motywują do działania – bo razem możemy więcej!
Wigilijne spotkania to czas, w którym magia świąt łączy ludzi, budując mosty między sercami. W Brwinowie, pod Warszawą, odbyło się niezwykłe wydarzenie — wieczerza wigilijna zorganizowana dla osób samotnych, bezdomnych, starszych oraz sponsorów, którzy swoją dobrocią sprawili, że każdy mógł poczuć się jak w rodzinie. To wieczór pełen wzruszeń, ciepła i serdeczności, który pozostanie w pamięci uczestników na długo.
11 grudnia autorzy programu Pomagajka SAN oraz Pomagajki – student z Białorusi Jan Svetik oraz Mama z Dworca Brześć – zostali zaproszeni do Sejmu RP na konferencję "Zasada dobra dziecka w politykach publicznych, mediach cyfrowych, edukacji i zarządzaniu". Goście zgromadzeni w sali im. Henryka Wujca zostali powitani przez Monikę Rosę, przewodniczącą Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, deputowaną na Sejm.
Koordynatorka Międzykulturowa SAN Marina Hulia opowiadała pełnej sali dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, kierownikó kół wolontariatu o tym jak mądrze pomagać.
W świecie, w którym często brakuje nam czasu na empatię i pomoc innym, Jan Svetik, student II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w SAN, jest dowodem na to, że można łączyć codzienne obowiązki z niesieniem pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Jego zaangażowanie i niezwykłe serce zostały docenione – zdobył główną nagrodę w konkursie im. Tadeusza Mazowieckiego organizowanym przez Prezydenta m.st. Warszawy.
Studenci SAN, wspólnie z Mariną Hulią, swoimi działaniami udowadniają, jak mądrze i z sercem można pomagać. Po inspirujących wykładach i praktycznych ćwiczeniach angażują się w niesienie wsparcia tym, którzy go najbardziej potrzebują. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich relacjami i doświadczeniami z tej wyjątkowej działalności.
Pomagajka SAN łączy młodych ludzi o otwartych sercach i otwartych umysłach. Marina Hulia o mądrym pomaganiu i nie tylko opowiedziała w audycji "Kobiety Rakiety" na antenie RDC, regionalnej rozgłośni radiowej Polskiego Radia.
Zachęcamy od obejrzenia nagrania.
Kilka dni temu Pomagajki SAN oraz grupa Dzieci z Dworca Brześć spotkały się z Adamem Chmurą, wicerzecznikiem Praw Dziecka. Pan Adam, znany ze swojego zaangażowania, pomógł już wielu rodzinom uchodźczym – zarówno w przekroczeniu polskiej granicy, jak i w uzyskaniu prawa do pozostania w kraju po trudnym procesie przyznawania ochrony międzynarodowej.
Podczas spotkania uczestnicy – studenci, dzieci i ich mamy – dzielili się swoimi poruszającymi historiami. Wicerzecznik z uwagą słuchał, uśmiechał się i zapewniał o swoim wsparciu. Na zakończenie zapadła ważna decyzja: wspólnie zorganizujemy wystawę "Ja, Czeczen Polski" w siedzibie Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Wczoraj Studenci-Pomagajki SAN wraz z Koordynatorką Międzykulturową Mariną Hulią zorganizowali wieczorek zapoznawczy. Zapoznanie działo się na wielu polach: ludzkim, kulturowym, artystycznym.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że konkurs „Pomagajka SAN” zyskał wyjątkowe wsparcie w postaci patronatu honorowego Wojewody Mazowieckiego. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie podkreśla znaczenie naszej inicjatywy i jej wartość dla społeczności lokalnej oraz całego regionu. Patronat Wojewody Mazowieckiego to dowód uznania dla idei konkursu, która promuje zaangażowanie społeczne, pomoc potrzebującym oraz budowanie solidarności wśród uczestników. Dziękujemy za okazane zaufanie i wsparcie, które motywuje nas do dalszego działania na rzecz wspólnego dobra!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkurs "Pomagajka SAN" został objęty patronatem honorowym przez Mazowiecką Kurator Oświaty.
Jak mądrze pomagać ludziom w potrzebie? Czy szkolne zbiórki sa jedyną skuteczną formą pomocy? Czy dzielić ludzi na tych, pomagających i tych, pomoc biorą?
Wczoraj byliśmy gośćmi Pani Kurator Mazowieckiej Wioletty Krzyżanowskiej: twórcy programu „Pomagajka SAN”, członkini kapituły Madina, Studneci- Pomagajki.
Członkini Kapituły upiekła czeczeński miodownik, dlatego spotkanie było po domowemu, ciepłei rodzinne. Będziemy działać razem. Szkoła – to nie tylko przedmioty z podstawy programowej. Przedmiot „Mądre pomaganie” jest obowiązkowy. A kura? Pozowała do zdjęcia, jako skarbonka przyszłych pomysłów uczniów szkół, aktywistów, przyszłych Pomagajek SAN.
W dniu 4 października w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie poświęcone programowi "Pomagajka SAN". W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele lubuskich szkół, wolontariusze oraz przedstawiciele klubów seniora. Program "Pomagajka SAN" został zaprezentowany przez Marinę Hulię oraz Konrada Maickiego, którzy przybliżyli jego założenia i cele zgromadzonym gościom.
Szanowni Nauczyciele, Wolontariusze, Pedagodzy i Psycholodzy szkolni
Proponujemy Good-Bajki, autorstwa Koordynatorki międzykulturowej SAN - Mariny Hulii, do rozmów z młodzieżą na trudne tematy.