« wróć...Zajęcia Terenowe dla Studentów Turystyki w Muzeum Kolejnictwa "Stacja Muzeum"

Dnia 17 listopada 2024 roku w ramach zajęć ćwiczeniowych z Panią Doktor Kingą Podleśną, która zorganizowała nasze wyjście do muzeum i z naszymi kolegami z drugiego i trzeciego roku kierunku Turystyka i rekreacja oraz Panem Doktorem Piotrem Jermakowiczem udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kolejnictwa „Stacja Muzeum” mieszczącego się przy ulicy Towarowej 3 w Warszawie.

 

Wycieczkę rozpoczęliśmy o godz. 11:15. Już przy samym wejściu na wystawę czekał na nas pan przewodnik, który miał oprowadzić nas po całej ekspozycji. W pierwszej sali dowiedzieliśmy się niezwykle dużo o dziejach kolejnictwa w Polsce i na świecie, o historii dworca Warszawa Główna oraz o kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Sala wypełniona była pięknymi modelami pociągów pasażerskich i towarowych, które przyciągały nasze spojrzenia swoimi kolorami. Eskpozycja obejmowała także makiety zabytkowych dworców np. Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Warszawie, który zbudowany został w latach 1844-1845 i zaprojektowany został przez samego Henryka Marconiego. W kolejnej sali obejrzeliśmy eksponaty pamiątkowo-historyczne tj. pamiątkowe medale, dokumenty, dworcowe zegary czy semafory. Jednak dopiero po wyjściu na zewnątrz w pełni doceniliśmy wartość muzeum, ponieważ ujrzeliśmy wielki zbiór prawdziwych pociągów, które zachowały się w Stacji Muzeum. Była to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć np. pociąg pancerny czy wejść do lokomotywy. Kilka wagonów było przystosowanych do zwiedzania, ponieważ zostały w nich ustawione eksponaty, a zwiedzający mogą swobodnie wchodzić do środka. Na sam koniec wycieczki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia grupowe przy lokomotywie oraz podziękowaliśmy panu przewodnikowi za ciekawe historie oraz całe oprowadzanie po muzeum.

 

Jako studenci turystyki uwielbiamy wszelkiego rodzaju wycieczki oraz wyjścia, które w sposób praktyczny poszerzają naszą wiedzę i pomagają nam zdobywać nowe doświadczenia. Tak samo i ta wycieczka do Stacji Muzeum bardzo nam się podobała i dzięki niej mamy w zanadrzu wiele ciekawostek związanych z historią kolejnictwa, które mogą nam się niezwykle przydać w naszej przyszłości zawodowej. Nie trzeba dodawać, że takie wycieczki służą naszej studenckiej integracji i pomagają nam zacieśniać koleżeńskie relacje. Dziękujemy ogromnie Pani Doktor Kindze Podleśnej i mamy nadzieję, że podczas trwania naszych studiów uda nam się zorganizować jeszcze jedno wyjście, które również tak urozmaici naszą edukację.