« wróć...Zajęcia terenowe w Muzeum Warszawskiej Pragi- relacja studentów Turystyki i rekreacji

20 listopada w ramach zajęć terenowych z Panią Doktor Kingą Podleśną, która zorganizowała nasze wyjście do muzeum w postaci profesjonalnej lekcji muzealnej z Panią przewodnik, udaliśmy się na wycieczkę do niedawno otwartego i zlokalizowanego w pięknym miejscu na Warszawskiej Pradze „Muzeum Warszawskiej Pragi".

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godzinie 09:45. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik, która miała oprowadzić nas po całej ekspozycji. W pierwszej sali mogliśmy podziwiać makietę jak wyglądała Warszawska Praga dawno temu. Dużo dowiedzieliśmy się także o historii Pragi. Ściany wypełnione były różnymi obrazami przedstawiającymi Starą Pragę, ale również wydarzenia jakie miały miejsce w tej części Warszawy ze starodawnych lat, m.in. zdjęcie zrobione z wieży Zamku Królewskiego, które przedstawiało Warszawską Pragę jakby z lotu ptaka.

 

Następna sala poświęcona była Bazarowi Różyckiego, tam z kolei mogliśmy podziwiać przedmioty jakie sprzedawano na bazarze, ale także stare zachowane sprzed wielu lat rzeczy spotykane na Starej Pradze. Każdy miał za zadanie wybrać sobie jakiś przedmiot, który kojarzy i opowiedzieć o nim kilka zdań. Chętne i zainteresowane osoby mogły wypowiedzieć się, dlaczego ten przedmiot przyciągnął ich uwagę i z czym się najbardziej im kojarzy. 

 

Następnie zeszliśmy do podziemi, gdzie również na ścianach były przedstawione wydarzenia związane z historią Pragi. Potem weszliśmy do sali, gdzie umieszczone były różne eksponaty pochodzenia żydowskiego, takie jak: fragment Ściany Płaczu, malowidła Grobu Racheli czy zwoje żydowskiej Tory.

Jako studenci kierunku Turystyka i Rekreacja cenimy sobie bardzo takie praktyczne lekcje muzealne, które poszerzają naszą wiedzę i pozwalają nam zdobyć nowe doświadczenia. Tak samo i ta wycieczka do Muzeum Warszawskiej Pragi bardzo nam się podobała i dzięki niej dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z historią dawnej warszawskiej Pragi.

 

Dziękujemy Pani Doktor Kindze Podleśnej za stworzenie nam takiej możliwości i mamy nadzieję, że podczas trwania studiów uda nam się zorganizować jeszcze podobne wyjście, które również urozmaici naszą edukację w praktycznym aspekcie.