Zakład Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej

Zakład Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej w Społecznej Akademii Nauk

Zakład Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej w Społecznej Akademii Nauk oferuje studentom możliwość zgłębienia zarówno przeszłości, jak i współczesnych aspektów praktyki medycznej, koncentrując się na dwóch głównych obszarach: historii medycyny i etyce lekarskiej.

W ramach zajęć z historii medycyny, studenci badają ewolucję metod leczenia, diagnostyki i technologii medycznych na przestrzeni dziejów. Analizują, jak zmieniały się podejścia do leczenia chorób, jakie innowacje wpłynęły na rozwój medycyny, oraz jakie były kluczowe przełomy technologiczne i odkrycia naukowe, które kształtowały współczesną praktykę medyczną. Wykłady i seminaria umożliwiają studentom śledzenie rozwoju medycyny od czasów starożytnych po współczesność, co pozwala na zrozumienie kontekstu, w jakim powstawały dzisiejsze standardy medyczne.

Zakład umożliwia również szczegółowe poznanie życia i pracy znaczących postaci w historii medycyny, takich jak Hipokrates, Galen, Paracelsus, Pasteur czy Fleming. Studenci uczą się o ich wkładzie w rozwój medycyny oraz o wpływie ich odkryć i teorii na współczesne metody leczenia i diagnostyki. Dzięki temu zyskują szerszą perspektywę na ewolucję wiedzy medycznej i jej znaczenie w kontekście dzisiejszych praktyk.

W obszarze etyki lekarskiej, studenci zdobywają solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, ucząc się zasad etyki medycznej oraz sposobów rozwiązywania problemów etycznych, które mogą pojawić się w praktyce lekarskiej. Zakład obejmuje zagadnienia takie jak podejmowanie decyzji w trudnych sytuacjach klinicznych, stosowanie zasad etycznych w relacjach z pacjentami oraz rozwiązywanie dylematów etycznych związanych z nowymi technologiami i procedurami medycznymi.

Kadra badawczo-dydaktyczna Zakładu