Konkurs "Pomagajka SAN"

Program "Pomagajka SAN"

Mądre pomaganie to sztuka, która łączy w sobie głęboką empatię z praktycznym podejściem do rozwiązywania problemów. Oznacza to nie tylko chęć niesienia wsparcia, ale także umiejętność dostosowania pomocy do rzeczywistych potrzeb i sytuacji osób, które jej potrzebują. 

 

Jako Społeczna Akademia Nauk angażujemy się w wiele inicjatyw, mających na celu zwrócenie uwagi na sytuację geopolityczną naszego kraju jak i świata. Społeczność naszej Uczelni, również angażuje się w pomaganie współpracując z instytucjami NGO oraz osobami, dla których prawa człowieka i bezpieczeństwo są podstawowymi wartościami.  Jesteśmy otwarci na drugiego człowieka, bez względu na kraj pochodzenia, bariery kulturowe oraz religie. Budujemy przestrzeń wolną od nietolerancji i podziałów. Studenci naszej uczelni od lat pomagają potrzebującym w sposób mądry i potrzebny.

Skuteczne pomaganie wymaga zrozumienia kontekstu, w jakim działa pomoc, oraz zarządzania własnymi zasobami i emocjami, aby wsparcie było efektywne i trwałe. Z myślą o kształtowaniu tej kluczowej umiejętności wśród młodzieży, Społeczna Akademia Nauk (SAN) uruchomiła program Pomagajka SAN. Program ten, realizowany w szkołach średnich województwa mazowieckiego oraz lubuskiego, ma na celu kształtowanie empatii i życzliwości wśród uczniów wobec osób zagrożonych wykluczeniem: seniorów, osób w kryzysie bezdomności, samotnych, osób z niepełnosprawnościami, uchodźców, imigrantów i innych. Poprzez warsztaty i spotkania uczniowie będą mieli okazję zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do mądrego pomagania. Kluczowym elementem programu jest konkurs, w którym młodzież stworzy Projekty Mądrego Pomagania. 

Aktualności

Good-Bajki do rozmów z młodzieżą na trudne tematy
Good-Bajki do rozmów z młodzieżą na trudne tematy

Szanowni Nauczyciele, Wolontariusze, Pedagodzy i Psycholodzy szkolni

Proponujemy Good-Bajki, autorstwa Koordynatorki międzykulturowej SAN - Mariny Hulii, do rozmów z młodzieżą na trudne tematy. 

 

Czytaj więcej...

Porozmawiajmy o pomaganiu - warsztaty dla szkół średnich

W ramach programu Pomagajka SAN zachęcamy dyrektorów szkół ponadpodstawowych do organizowania spotkań dla uczniów. Warsztaty przedstawią idee mądrego pomagania i pomogą zainteresować i zaangażować. 

 

Proponowane tematy spotkań:

  • Innowacyjne, autorskie metody inkluzji, adaptacji oraz integracji uczniów cudzoziemskich, czyli jak włączyć uczniów cudzoziemskich w pomaganie.
  • Innowacyjne, autorskie metody mądrego pomagania.

 

Twórczynią i prowadzącą spotkania jest Koordynatorka Międzykulturowa SAN - Marina Hulia. Współautorem programu jest Kierownik Studium Języków Obcych SAN - Konrad Maicki. W zajęciach wezmą również udział Studenci-Pomagajki z Polski, Ukrainy, Bialorusi i Kazachstanu oraz uchodźcy z inicjatywy "Dzieci z Dworca Brześć".

Marina Hulia -  nauczycielka i działaczka społeczna, koordynatorka międzykulturowa SAN, Dama Orderu Uśmiechu. Opiekuje się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności. Dawniej konsultantka MEN do spraw integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów. W 2020 r. otrzymała nagrodę ks. Józefa Tischnera. Laureatka nagrody imienia Ireny Sendlerowej „za naprawianie świata”. W 2016 roku na białoruskim dworcu Brześć, gdzie miesiącami koczowały czeczeńskie rodziny z dziećmi, założyła szkołę demokratyczną, dając najmłodszym namiastkę normalnego życia. Dziś tworzy system wzajemnej pomocy, w którym osoby zagrożone wykluczeniem pomagają innym. Wraz z rodzinami uchodźców opiekuje się opuszczonymi seniorami w jednym z domów opieki w Warszawie. Odwiedza schroniska dla zwierząt oraz hospicja. Wspiera aktywizację zawodową bezdomnych z warszawskiej Woli i buduje z nimi domki dla ptaków. 

Konrad Maicki -  urodzony 27 października w Krasnosielcu. Absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz przysięgły języka niemieckiego, nauczyciel, wykładowca, lektor języka niemieckiego, absolwent MBA od ponad 10 lat związany ze Społeczną Akademią Nauk, na której od 2015 jest kierownikiem Studium Języków Obcych. Prywatnie podróżnik, zwiedził ponad 125 krajów, przyjaciel Mariny. Od ponad 9 lat pomaga wielodzietnym mamom uchodźczyniom z Kaukazu Północnego z inicjatywy Dzieci z Dworca Brześć. Od lat też pomaga osobom w kryzysie bezdomności oraz biednym rodzinom na wiejskich terenach Polski.

Konkurs "Pomagajka SAN"

Celem Konkursu jest rozwijanie empatii i życzliwości młodego pokolenia wobec osób zagrożonych wykluczeniem: seniorów, osób w kryzysie bezdomności, samotnych, osób z niepełnosprawnościami, uchodźców, imigrantów i innych. Zadaniem konkursu jest pogłębienie wiedzy o wielokulturowości polskiego społeczeństwa, kształtowanie postaw akceptacji kulturowej różnorodności, zainicjowanie dialogu międzypokoleniowego.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest przeznaczony szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego oraz lubuskiego. Szkoły mogą zgłosić do konkursu grupy uczniów, którzy wspólnie będą realizować projekty. 

Przebieg konkursu

Konkurs "Pomagajka SAN" organizowany jest przez filię Społecznej Akademii Nauk w Warszawie i odbędzie się w terminie od 1 września 2024 r. do 1 października 2025 r.: 

 

  • 1 września – 20 grudnia 2025 roku  stanowi okres zgłoszeniowy, w którym osoby zainteresowane wzięciem udziału w Konkursie zgłaszają swoje uczestnictwo,
  • 21 grudnia 2024 – 20 maja 2025 roku stanowi okres konkursowy, w którym Uczestnicy przesyłają swoje Prace konkursowe,
  • 21 maja - 20 czerwca 2025 roku stanowi okres konkursowy, w którym Uczestnicy przekazują swoje prace konkursowe Organizatorowi,
  • 1 października 2025 roku - ogłoszenie listy laureatów podczas uroczystej gali.

 

Przedmiotem Konkursu są Prace konkursowe prezentujące sposoby empatycznego działania na rzecz ludzi w potrzebie oraz metody mądrego pomagania. Uczestnicy konkursu mogą przygotować prace konkursową w jednej, wybranej przez siebie formie.

 

Może to być na przykład: 

film
prezentacja
sceniczna
wystawa plastyczna
lub fotograficzna
teledysk
wywiad
reportaż
oraz inne

Zgłoszenie do konkursu "Pomagajka SAN"

Zgłoszenia indywidualne lub grupowe

Aby wspólnie rozwijać empatię, kreatywność i umiejętności współpracy zachęcamy do udziału w konkursie grupy, ale także mogą wziąć w nim udział pojedyncze osoby. Do konkursu bowiem można zgłaszać się indywidualnie lub w grupach. Każdy uczestnik lub zespół będzie miał szansę przedstawić swój Projekt Mądrego Pomagania, który może obejmować różnorodne działania wspierające osoby w potrzebie.

 

Nazwa grupy

Każdy zespół biorący udział w konkursie samodzielnie wybiera nazwę swojej grupy. Nazwy powinny być kreatywne, a jednocześnie kulturalne, szanujące innych i nie zawierały treści mogących kogokolwiek urazić. 

 

Opiekun grupy

Zachęcamy Uczestników Konkursu do korzystania ze wsparcia dorosłych w trakcie jego realizacji. Proponujemy, aby każda grupa miała swojego opiekuna, którym może być nauczyciel, pedagog lub psycholog. Taka współpraca pomoże nie tylko w rozwijaniu projektu, ale także w zdobywaniu cennych doświadczeń i umiejętności.

 

Współpraca w ramach realizacji projektu

Projekty powinny być realizowane we współpracy z osobami potrzebującymi pomocy ze względu na wiek, niepełnosprawność, ciężką sytuację materialną, a także z uchodźcami, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia własnego kraju i przebywają obecnie w Polsce, imigrantami przybyłymi do Polski z innych względów, oraz innymi osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

 

Udział w Konkursie osób niepełnoletnich

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie, które do dnia 21 grudnia 2024 roku nie ukończyły 18. roku życia, proszone są o przekazanie do Organizatora uzupełnionego i podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego formularza przetwarzania danych osobowych.

 

Wypełnienie zgłoszenia

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest online za pośrednictwem aplikacji Microsoft Forms, którą znajdziesz poniżej. Formularz może zostać wypełniony przez opiekuna, lidera lub członka grupy. W formularzu należy podać: nazwę grupy, dane osobowe jej członków, nazwę i dane teleadresowe szkoły, dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej, a także szczegółowe informacje dotyczące realizowanego projektu, w tym jego cel, główne założenia, opis, forma realizacji oraz sposób prezentacji.

Kapituła Konkursu

Projekty, które spełnią wymagania formalne, zostaną przekazane Kapitule Konkursu do oceny merytorycznej. 

 

W ocenie projektów Kapituła będzie brała pod uwagę:

  • udokumentowaną bezpośrednią współpracę uczestników konkursu z osobami w potrzebie przebywającymi w Polsce, w tym osobami w kryzysie bezdomności, osobami z niepełnosprawnościami oraz uchodźcami,
  • zaangażowanie, pomysłowość i innowacyjność,
  • zawartość merytoryczną, spójność założeń projektu z wybraną formą realizacji oraz atrakcyjność prezentacji,
  • sposób i zasięg zrealizowanego lub planowanego upowszechniania projektu.
Hanna Machińska
Hanna Machińska

polska prawniczka i nauczycielka akademicka, laureatka m.in. Nagrody obywatelskiej im. Henryka Wujca, nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

czytaj więcej...

Danuta Przywara
Danuta Przywara

Socjolożka, wieloletnia prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, działaczka społeczna.

 

Odznaczona Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae”.

 

Czytaj więcej...

Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Autorka i współautorka wielu książek poświęconych zdrowemu odżywianiu.

 

Poza jedzeniem, najważniejsi są dla niej ludzie. Wyznaje zasadę, że jedzenie powinno być źródłem zdrowia i przyjemności.

 

 

Czytaj więcej...

Dorota Sumińska
Dorota Sumińska

Lekarz weterynarii i psycholog zwierzęcy. Napisała wiele książek i poradników z wiązanych z opieką nad zwierzętami. Często gości w audycjach radiowych i telewizyjnych, w których opowiada o zwierzętach, ich zwyczajach i naturze.

 

Podkreśla, że w wielu aspektach my - ludzie - naprawdę niewiele różnimy się od naszych braci mniejszych.

Madina Mazalieva
Madina Mazalieva

Czeczenka, uchodźczyni jedna z bohaterek książek Dzieci z Dworca Brześć i Akademik. Kobieta orkiestra, która gra w rytmie miłość do świata potrzebujących Laureatka Nagrody Niezauważalni dedykowanej pamięci Ireny Sendlerowej za wolontariat w inicjatywie Dzieci z Dworca Brześć.

 

 

Czytaj więcej...

Dariusz Martynowicz
Dariusz Martynowicz

Nauczyciel Roku 2021. Polonista, edukator, trener. 

 

Wyróżniony dwukrotnie w konkursie im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Działacz na rzecz edukacji pełnej szacunku do drugiego człowieka, empatii i dialogu. Inicjator i twórca kampanii: #popierwszeszacunek #każdyczłowiekjestważny #respektuj.pl 

 

Czytaj więcej...

Przemysław Staroń
Przemysław Staroń

Psycholog, nauczyciel, wykładowca, edukator, trener, autor bestsellerowej serii “Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

 

 

Czytaj więcej...

Damian Badura
Damian Badura

Właściciel Wyższej Szkoły Jazdy przyjaznej osobom z niepełnosprawnościami oraz licznych uchodźców z Ukrainy.

 

Organizuje i prowadzi cykliczne szkolenia w szkołach średnich mających na celu propagowanie bezpiecznej jazdy wśród młodzieży.

 

 

Czytaj więcej...

Dariusz Popiela
Dariusz Popiela

Polski kajakarz górski, olimpijczyk, medalista mistrzostw Świata i Europy.

 

Inicjator Fundacji Rodziny Popielów „Centrum”, która realizuje projekt „Ludzie, nie liczby” – imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.

Nagrody w konkursie "Pomagajka SAN"

Kapituła Konkursu wyłoni trzy zespoły, które zostaną laureatami, przyznając im odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Oprócz tego, Kapituła może przyznać wyróżnienia dla maksymalnie pięciu innych zespołów, których projekty również zasłużyły na szczególne uznanie. Dzięki temu uhonorowane zostaną nie tylko najlepsze projekty, ale także te, które wykazały się wyjątkową pomysłowością i zaangażowaniem.

 

 

 

Laureaci Konkursu otrzymują: 

  • Dyplom Laureata Konkursu "Pomagajka SAN" województwa mazowieckiego
  • Prawo do posługiwania się tytułem "Pomagajka SAN"
  • Możliwość zaprezentowania pracy konkursowej na stronie internetowej Konkursu oraz w Poradniku Mądrego Pomagania

Nagrody dla zwycięskich szkół:

Szkoły, z których pochodzą zwycięskie zespoły (pierwsze, drugie, trzecie miejsce) zostaną nagrodzone wartościowymi nagrodami rzeczowymi. Nagrody te będą formą uznania dla placówek za wspieranie uczniów w rozwijaniu empatii, kreatywności i zaangażowania w mądre pomaganie.

1. miejsce

Sprzęt elektroniczny o wartości 6000 zł 

2. miejsce

Sprzęt elektroniczny o wartości 4000 zł

 

3. miejsce

Sprzęt elektroniczny o wartości 3000 zł

Wyniki konkursu:

Wyniki "Pomagajka SAN" zostaną ogłoszone 1 października 2025 r. podczas uroczystej gali wręczenia nagród.Szczegółowe informacje na temat wręczenia nagród pojawią się wkrótce. Dodatkowo wyniki oraz prace konkursowe opublikowane zostaną na stronie internetowej Organizatora w terminie do 3 października włącznie.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu "Pomagajka SAN" znajdują się w poniższym Regulaminie. 

 

Regulamin konkursu

Patronat honorowy programu "Pomagajka SAN"

Z przyjemnością informujemy, że konkurs "Pomagajka SAN" został objęty patronatem honorowym przez następujące instytucje i organizacje:

Kontakt

Dział Marketingu 
ul. Łucka 11
00-842 Warszawa 

 

tel. 22 656 31 06

e-mail: pomagajka_san@san.edu.pl