« wróć...Studenckie Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji – SAN-AI

Studenckie Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji – SAN-AI

SAN-AI to Studenckie Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji działające w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

 

Rozpoczęło swoją działalność w Instytucie Technologii Informatycznych SAN w roku 2023, z inicjatywy studenta studiów magisterskich kierunku Informatyka, Krystiana Gumińskiego.

 

Początkowa działalność tego koła była realizowana w grupie zainteresowanych studentów zintegrowanej specjalności ISO-ZSI (Integracja Systemów Otwartych – Zastosowania Sztucznej Inteligencji). W ramach tej działalności odbywały się regularne spotkania on-line w zespole „Zastosowania Sztucznej Inteligencji” (Teams), utworzonym w lutym 2023 r. W okresie od marca do maja 2023 roku odbyło się 6 takich spotkań, poświęconych tematyce sztucznej inteligencji, w szczególności zagadnień dotyczących algorytmów ewolucyjnych. Spotkania te organizował i prowadził inż. Krystian Gumiński, pod merytoryczną opieką prof. dr hab. inż. Danuty Rutkowskiej.

 

 

W czerwcu 2023 r., podczas Dni Otwartych Społecznej Akademii Nauk, inż. Krystian Gumiński, w ramach działalności Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji, przedstawił prezentację wraz z live demo jednego z projektów, ukazujących praktyczne podejście do generatywnej sztucznej inteligencji, przy wykorzystaniu infrastruktury chmurowej Azure. Podobne zagadnienia zaprezentował w ramach warsztatu, który odbył się podczas Szkoły Letniej SAN w lipcu 2023 r.

 

Spotkania on-line z uczestnikami Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji inż. Krystian Gumiński kontynuował w roku akademickim 2023/24, w ustalonym terminie (raz w miesiącu).

Tematyka tych spotkań dotyczy różnych zastosowań sztucznej inteligencji.

 

Po zakończeniu semestru zimowego 2023/24 regularne spotkania Studenckiego Koła Naukowego SAN-AI są kontynuowane z coraz większym zainteresowaniem i udziałem nowych uczestników oraz ambitnymi planami na przyszłość. Pan mgr. Krystian Gumiński, który z wyróżnieniem obronił swoją pracę magisterską z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji i prowadzi też zajęcia na studiach 1-szego stopnia oraz przygotowuje się do doktoratu, jako inicjator Koła SAN-AI, intensywnie rozwija jego działalność.

 

Spotkania uczestników tego studenckiego koła naukowego są organizowane i prowadzone przez mgr. Krystiana Gumińskiego w sposób bardzo ciekawy, w atmosferze sprzyjającej wymianie wiedzy i doświadczeń z praktycznymi zastosowaniami najnowszych osiągnięć sztucznej inteligencji, a także dyskusji na tematy poruszane w światowej rangi publikacjach na ten temat. Uczestnicy tego Koła proponują własne pomysły odnośnie kolejnych spotkań i wykazują dużą chęć realizacji konkretnych projektów.

 

Opiekunem merytorycznym Studenckiego Koła Naukowego SAN-AI jest prof. dr hab. inż. Danuta Rutkowska, która od wielu lat prowadzi działalność naukową i dydaktyczną z zakresu sztucznej inteligencji.

 

Zachęcamy nowych uczestników, by dołączyli do grona pasjonatów sztucznej inteligencji i rozwijali swoje zainteresowania w ramach Koła SAN-AI.

Cele koła naukowego SAN-Al

  • Popularyzacja wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji wśród zainteresowanych studentów oraz uczniów szkół średnich.
  • Organizowanie spotkań dyskusyjnych o tematyce sztucznej inteligencji.
  • Rozbudzanie zainteresowań pracą badawczo-naukową w zakresie sztucznej inteligencji.
  • Realizacja projektów dotyczących praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji.
  • Udział w wydarzeniach związanych ze sztuczną inteligencją, np. konferencjach.
  • Organizowanie konkursów i innych wydarzeń promujących zastosowania sztucznej inteligencji.
  • Udział w aktywnościach związanych z działalnością Łódzkiego Klastra ICT w obszarze sztucznej inteligencji.

Uczestnicy koła naukowego SAN-Al

Początkową działalność tego koła rozpoczęto w grupie kilku studentów. Zaobserwowano wzrost liczby zainteresowanych osób. Aktualnie planuje się rozszerzyć grono uczestników koła SAN-AI także na uczniów szkół średnich, którzy planują studia na kierunkach związanych ze sztuczną inteligencją i szczególnie interesują się tą tematyką.