Filologia Warszawa
O kierunku

Czas trwania studiów:
3 lata

Typ:
I stopnia

 

Język wykładowy:
język angielski

Forma:
stacjonarne / niestacjonarne

Tytuł na dyplomie:
Licencjat

Limit miejsc:
stacjonarne 40 osób, niestacjonarne 80 osób

Kontynuowanie:
dostępne studia II stopnia

Studia na kierunku Filologia I stopnia w Społecznej Akademii Nauk w Warszawieumożliwiają zdobycie zintegrowanej wiedzy z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa obszaru językowego, które są konieczne do zrozumienia technik przekładu ustnego i pisemnego, komunikacji językowej również ukierunkowanej na sferę biznesu: leksykę, gramatykę, bieżącą problematykę ekonomiczno-społeczno-polityczną, a także z zakresu komunikacji międzykulturowej.

Absolwent przygotowany jest do rozwiązywania problemów dotyczących zagadnień językoznawczych, literaturoznawczych oraz kulturoznawczych w zakresie studiowanego języka, uczestniczy w działaniach popularyzacji dziedzictwa kulturowego kraju języka, odznacza się dbałością o poprawność językową i kulturę języka. Absolwent kierunku „filologia” jest świadomy konieczności ciągłego doskonalenia swojego języka, zapoznawania się z kulturą krajów wybranego obszaru językowego, reagowania na potrzeby rynku i podejmowania nowych wyzwań, często związanych z koniecznością poszerzania swojej wiedzy i umiejętności koniecznych do wkraczania w nowe rodzaje aktywności społecznej i zawodowej.

Dlaczego warto studiować Filologię I stopnia w Społecznej Akademii Nauk?

Start do kariery tłumacza lub pracy w sektorze biznesowym
Start do kariery tłumacza lub pracy w sektorze biznesowym
Nowoczesne specjalności
Nowoczesne specjalności
Kadra o wysokich kompetencjach naukowych
Kadra o wysokich kompetencjach naukowych
Profesjonalna baza dydaktyczna
Profesjonalna baza dydaktyczna
Gwarancja pogłębienia wiedzy językowej do poziomu C1
Gwarancja pogłębienia wiedzy językowej do poziomu C1
Wiele zniżek studenckich specjalnie dla studentów SAN
Wiele zniżek studenckich specjalnie dla studentów SAN

Filologia I stopnia w SAN Warszawa - opinie

“Coraz więcej międzynarodowych firm otwiera swoje siedziby na terenie Polski. Rekruterzy cenią sobie wśród kandydatów przygotowanie do pracy w środowisku różnorodnym kulturowo i językowo, dlatego według mnie to dobra ścieżka rozwoju.”

 

Marlena Kołodziej

Filologia I stopnia w SAN Warszawa - mediateka

Opłaty

Filologia SAN Warszawa - opłaty

Opłata czesnego na pierwszym roku studiów w roku akademickim 2025/2026

STUDIA STACJONARNE

Miesięczne raty (12 rat):

810 zł   710 zł*

Płatność semestralna (2 raty):

semestr I: 4050 zł   3550 zł*

semestr II: 5670 zł    4970 zł* 

Płatność roczna (1 rata):

9720 zł    8520 zł* 

STUDIA NIESTACJONARNE

Miesięczne raty (12 rat):

790 zł   690 zł*

Płatność semestralna (2 raty):

semestr I: 3950 zł   3450 zł*

semestr II: 5530 zł    4830 zł* 

Płatność roczna (1 rata):

9480 zł    8280 zł* 

*cena z uwzględnieniem Grantu Rekrutacyjnego

Program

Obszary realizowane na kierunku Filologia I stopnia w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie

W czasie studiów na kierunku Filologia studenci nabywają umiejętności posługiwania się wiedzą teoretyczną z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz kulturoznawstwa w celu analizy, interpretacji i krytycznej oceny tekstów oraz zjawisk językowych i kulturowych. Rozwijają umiejętności także praktycznego wykorzystania języka w różnych kontekstach komunikacyjnych i tłumaczeniowych. Ponadto studenci rozwijają kompetencje w zakresie doboru i stosowania adekwatnych metod nauki języka, technik tłumaczeniowych oraz narzędzi analizy językowej i literackiej. Zdobywają również umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy tłumaczeniowej i badawczej. Kształcone są także kompetencje społeczne, takie jak umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem, samodzielność w zdobywaniu wiedzy oraz krytyczne myślenie. Przyjęte rozwiązania organizacyjne są dostosowane do przedmiotowych efektów kształcenia określonych w sylabusach oraz wykorzystywanych metod dydaktycznych.

 

Uwaga: plan studiów może ulec zmianie.

Wybrane zajęcia powiązane z prowadzoną w Uczelni działalnością naukową

  • PNJA - Practical Grammar
  • PNJA – Pisanie i analiza tekstu
  • Wstęp do językoznawstwa
  • Historia języka angielskiego
  • Wstęp do literaturoznawstwa
  • Literatura angielska
  • Literatura amerykańska
  • Analiza tekstu literackiego
  • Kultura brytyjska
  • Kultura amerykańska
  • Kultura popularna krajów anglojęzycznych
  • Wiedza o przeszłości Wielkiej Brytanii
  • Wiedza o przeszłości USA
  • Gramatyka opisowa (fonetyka/fonologia;składnia)
  • Wstęp do przekładu
  • Komunikacja międzykulturowa

Obszary zajęć specjalistycznych (w zależności od wyboru specjalizacji)

Komunikacja międzykulturowa w biznesie i reklamie

  • Socjolingwistyczne aspekty reklamy
  • Pragmalingwistyczna analiza reklamy
  • Wprowadzenie do teorii komunikacji

Translatoryka

  • Tłumaczenie konsekutywne
  • Tłumaczenie pisemne
  • Przekład literacki
  • Narzędzia informatyczne w pracy tłumacza
  • Problematyka przekładu specjalistycznego

Rekrutacja na kierunek Filologia I stopnia

Od kandydatów chcących podjąć studia I stopnia na kierunku „Filologia”, specjalność: filologia angielska wymagane jest świadectwo maturalne - brane są pod uwagę wyniki egzaminów z przedmiotów: język angielski (na poziomie B2), drugi język obcy nowożytny (na poziomie A2) i przedmiot do wyboru: język polski, historia lub wiedza o społeczeństwie. Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany jest wynik korzystniejszy. Szczególne preferencje mają kandydaci posiadający świadectwo maturalne z wyróżnieniem i laureaci olimpiad i/lub konkursów przedmiotowych. Lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na kierunek „filologia” tworzona jest wg kolejności uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym sumy punktów zgodnie z planowanymi limitami przyjęć.

Partner Społecznej Akademii Nauk
Specjalności

Filologia I stopnia SAN Warszawa - specjalności

Absolwenci kierunku Filologia w SAN w Warszawie posiadają kompetencje komunikacyjne umożliwiające popularyzację języków obcych i dbałość o poprawność językową oraz dziedzictwo kulturowe kraju języka studiowanej specjalności. Mają także umiejętności nawiązywania kontaktów oraz planowania, organizowania pracy samodzielnej oraz w zespole. Absolwenci są również przygotowani do pracy w warunkach niepewności i ryzyka, różnic kulturowych oraz rosnącego umiędzynarodowienia. W Fillii Społecznej Akademii Nauk w Warszawie studenci kierunku Filologia mają do wyboru dwie specjalności.

 Translatoryka

Podczas studiów na specjalności Translatoryka studenci zdobywają wiedzę i umiejętności zarówno z zakresu literaturoznawstwa, jak i szeroko pojętego językoznawstwa. Uzyskują wiedzę z obszaru specjalistycznych odmian języka angielskiego, posiadają umiejętności analityczne pozwalające na samodzielną analizę tekstu, wybór metod do rozwiązania poszczególnych zagadnień translatorskich. Biegle posługują się językiem angielskim, potrafią tłumaczyć proste teksty literackie, techniczne naukowe i specjalistyczne. Absolwenci są przygotowani do korzystania z wiedzy i umiejętności językowych w sytuacjach zawodowych związanych z pracą w biurach tłumaczeń, ale także m.in. w ośrodkach masowego przekazu (radio, TV, prasa, Internet) turystyce oraz w sektorze usług.

Komunikacja międzykulturowa w biznesie i reklamie

Specjalizacja Komunikacja międzykulturowa w biznesie i reklamie przygotowuje przyszłych absolwentów do pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym, agencjach reklamowych i PR oraz korporacjach. Specjalizacja umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim, redagowanie przekazów medialnych i poruszanie się w otoczeniu internacjonalnym. Rozwija u studenta zdolności komunikacyjne w międzynarodowym środowisku, wspierając naukę języka angielskiego używanego w świecie biznesu, handlu, finansów i relacji międzynarodowych. Specjalizacja pozwala na przyswojenie języka z perspektywy społecznej, kulturowej i politycznej. Dzięki wykształconym w trakcie studiów nawykom myślenia i działania, absolwenci studiów posiadają umiejętność komunikowania się w rozmaitych środowiskach zawodowych oraz elastycznego dostosowania się do wymogów rynku pracy w dziedzinach wymagających biegłej znajomości języka angielskiego.

Wykładowcy

Opiekun merytoryczny kierunku Filologia SAN Warszawa

dr Mariola Badowska, prof. SAN
dr Mariola Badowska, prof. SAN

Edukator dorosłych, dr nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (Uniwersytet Zielonogórski 2014), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (magister polityki społecznej 2002). Aktualnie profesor uczelniany Społecznej Akademii Nauk, prodziekan na Wydziale Nauk Stosowanych SAN Filii w Warszawie, koordynator kierunku pedagogika, psychologia i filologia. Laureatka nagrody Rektora za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne (2022). Przez wiele lat prowadziła działalność biznesową w zakresie organizacji i realizacji szkoleń, a także usług turystycznych i in. Autorka monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych, aktywna uczestniczka kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
Obszary zainteresowań naukowych: edukacja dorosłych, edukacja globalna, integracja społeczna, jakość życia. Członkini Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Międzykulturowej i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Wykładowcy kierunku Filologia SAN Warszawa

dr hab. Agnieszka Łowczanin
dr hab. Katarzyna Szmigiero
dr hab. Ewa Waniek-Klimczak
dr hab. Tadeusz Zabrocki
dr Adam Bednarek
dr Marianna Dilai
dr Anna Grabiec
dr Olga Jakubiak
dr Iga Lehman, prof. SAN
dr Waldemar Pytel
dr Wiktor Pskit
dr Paweł Rydzewski
dr Adam Świątek
dr Julita Woźniak
dr Dorota Wiśniewska
mgr Piotr Ambrożewski
mgr Mario Galdamez – Muñoz
mgr Sylwester Kowalczyk
mgr Maciej Kempiński 
mgr Jordan C. Seidel
Kariera

Filologia SAN Warszawa – praca

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia, specjalność filologia angielska, zapewniają wszechstronne kwalifikacje, umożliwiające podjęcie pracy w wielu obszarach życia społecznego, w których istnieje potrzeba bardzo dobrej znajomości języka angielskiego i kultury krajów anglosaskich. Szczególnie liczna grupa absolwentów znajduje pracę jako tłumacze lub pracownicy instytucji kultury i branży hotelarsko-turystycznej, lub jako lektorzy języka angielskiego na kursach językowych. Po ukończeniu filologii angielskiej na studiach pierwszego stopnia absolwent może znaleźć zatrudnienie w:

przedszkolach i szkołach podstawowych jako nauczyciel języka angielskiego (po uprzednim uzyskaniu przygotowania pedagogicznego)
szkołach językowych jako lektor, jako korepetytor
w biurach tłumaczeń
jako tłumacz zatrudniony w firmie o dowolnym profilu
jako tłumacz konferencyjny
jako tłumacz dialogów filmowych i telewizyjnych
jako tłumacz literacki
jako tłumacz tekstów dziennikarskich, w agencjach promocyjno-reklamowych, w agencjach PR
jako specjalista ds. reklamy, PR, brandingu, kreowania wizerunku, zarządzania komunikacją wizualną firmy
jako pracownik biurowy
jako pracownik branży hotelarsko-turystycznej
jako pracownik instytucji kultury

Koncepcja kształcenia na kierunku Filologia w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie otwiera studenta na dalszą edukację odpowiednio na studiach II stopnia oraz na studiach doktorskich, a także znajduje szeroką ofertę studiów podyplomowych oferowanych przez Filię Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

Kontakt

Masz pytania związane z kierunkiem Filologia?

Skontaktuj się ze Społeczną Akademią Nauk.

Sprawdź ofertę innych naszych kierunków w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie

Socjologia
Socjologia
Zarządzanie
Zarządzanie
Pedagogika
Pedagogika