Informatyka - II st.

Studia: Informatyka

Kierunek Informatyka w Społecznej Akademii Nauk jest dostosowany do potrzeb rynku usług informatycznych oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w funkcjonowaniu firm, urzędów i instytucji. Studia II stopnia przygotowują przyszłych absolwentów do pełnienia bardziej zaawansowanych ról w branży IT niż oferują studia I stopnia na tym kierunku. Dotyczy to zarówno aspektu badawczego, jak też praktycznego.  


Kształcenie na studiach II stopnia, na kierunku Informatyka, obejmuje przekazanie studentom uporządkowanej, podbudowanej teoretycznie, pogłębionej i w dużym stopniu zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki technicznej i telekomunikacji. Zakres tematyczny dotyczy funkcjonowania oraz rozwoju systemów teleinformatycznych, projektowania i programowania systemów informatycznych, tworzenia baz danych i zarządzania nimi, a także konfigurowania oraz bezpiecznego utrzymywania systemów i sieci komputerowych w warunkach postępujących procesów integracji europejskiej i globalizacji. Studia na kierunku informatyka II stopnia rozwijają praktyczne umiejętności programistyczne w aspekcie zastosowań w obszarze działań w branży informatycznej, w szczególności w odniesieniu do współczesnych systemów informatycznych oraz nowych technologii. Ważne są też umiejętności zarządzania tymi systemami i ich użytkowania, zwłaszcza w sytuacji dynamicznego rozwoju systemów sztucznej inteligencji i ich wdrażania w różnych firmach, urzędach, instytucjach, a także powszechnego stosowania w społeczeństwie.

Nowoczesne technologie

Praca z językami programowania, bazami danych, systemami operacyjnymi, sieciami komputerowymi oraz rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji.
Szerokie perspektywy zawodowe

Przygotowanie do pracy jako programista, analityk danych, administrator sieci, inżynier oprogramowania, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Praktyczne podejście

Duży udział zajęć projektowych i laboratoryjnych w środowisku zbliżonym do realiów branży IT, pod opieką doświadczonych specjalistów.

Koncepcja kształcenia

Nowoczesna baza dydaktyczna oraz doświadczona kadra akademicka Społecznej Akademii Nauk przyczyniają się do realizacji ambitnej koncepcji kształcenia studentów na kierunku informatyka. Profesorowie ze znaczącym dorobkiem naukowym, praktycy z ogromnym doświadczeniem biznesowym w branży IT i ogólnie nauczyciele akademiccy z wielkim zaangażowaniem dydaktycznym, dbają o odpowiedni poziom kształcenia na studiach I i II stopnia. Szczególnie na studiach magisterskich ważne jest przygotowanie studentów zarówno do pracy zawodowej i pełnienia odpowiedzialnych ról na wyższych stanowiskach, w tym kształtowanie umiejętności zarządczych i kierowniczych, także we własnych firmach, jak również istotne jest wprowadzenie przyszłych absolwentów w obszar działalności naukowo-badawczej.  Społeczna Akademia Nauk oferuje też, po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku Informatyka, możliwość realizacji ścieżki naukowej prowadzącej do uzyskania stopnia doktora, a także doktora habilitowanego, w dyscyplinie Informatyka techniczna i telekomunikacja.  


Studia na kierunku Informatyka dają też możliwość aktywnej działalności w studenckich kołach naukowych, co jest pomocne zarówno w przyszłej pracy zawodowej w firmach IT, jak też w karierze naukowej.

Sylwetka absolwenta - kompetencje
Sylwetka absolwenta - kompetencje

Świadomość trendów i etyki w IT

Zna zaawansowane technologie i kierunki rozwoju systemów informatycznych, rozumie znaczenie sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa cyfrowego i etycznych aspektów technologii w kontekście globalizacji.


Umiejętności eksperckie


Projektowanie i implementacja złożonych systemów IT, algorytmizacja problemów, zarządzanie bazami danych i sieciami, konfigurowanie systemów, wdrażanie rozwiązań AI i narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji.


Przywództwo i rozwój naukowy


Łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami zarządczymi – kieruje zespołami IT, prowadzi projekty transformacji cyfrowej, a także jest przygotowany do kariery badawczej i podjęcia studiów doktoranckich.

Czego nauczysz się podczas studiów?

Zaawansowane projektowanie systemów IT

Poznasz metody projektowania, implementacji i integracji złożonych systemów informatycznych oraz nowoczesnych rozwiązań w środowisku teleinformatycznym.
Algorytmika i programowanie na wyższym poziomie

Udoskonalisz umiejętności programowania w wielu językach, rozwiązując problemy algorytmiczne i tworząc aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Bezpieczeństwo i zarządzanie infrastrukturą

Nauczysz się konfigurować, monitorować i zabezpieczać sieci oraz systemy, uwzględniając najnowsze standardy cyberbezpieczeństwa.
Analityczne i badawcze podejście

Rozwiniesz umiejętności analizy danych, projektowania modeli decyzyjnych i prowadzenia badań nad nowymi technologiami.
Etyka i trendy w IT

Zdobędziesz wiedzę o etycznych aspektach sztucznej inteligencji, globalnych trendach technologicznych oraz zrównoważonym rozwoju w cyfrowym świecie.

Specjalności:

Studia II stopnia na kierunku Informatyka w Społecznej Akademii Nauk to nie tylko rozwijanie wiedzy technicznej, ale też możliwość specjalizacji w konkretnych obszarach IT. Dzięki różnorodnym ścieżkom kształcenia możesz dopasować studia do swoich zainteresowań i planów zawodowych – niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć oprogramowanie, zarządzać systemami informatycznymi, analizować dane czy rozwijać rozwiązania chmurowe. Każda ze specjalności została zaprojektowana tak, by przygotować Cię do konkretnych ról w branży i ułatwić wejście na rynek pracy z jasno określonym profilem kompetencji. 

Integracja systemów otwartych
Integracja systemów otwartych

DOSTĘPNE W: Łodzi

Specjalność integracja systemów otwartych jest skierowana do studentów, którzy są zainteresowani eksploatacją, administracją i integracją sieci oraz systemów informatycznych, głównie w środowisku linuksowym. W trakcie kształcenia studenci uzyskają wiedzę dotyczącą budowy i działania wybranych systemów operacyjnych klasy OPEN, projektowania systemów informatycznych, konfigurowania usług systemowych i sieciowych oraz integracji środowisk komercyjnych i otwartych, zaawansowanych systemów plików, tworzenia i rekonfiguracji jądra systemu Linux, tworzenia mini dystrybucji systemów Linux.  

Systemy wizualizacji i zarządzania informacją
Systemy wizualizacji i zarządzania informacją

DOSTĘPNE W: Łodzi

Specjalność systemy wizualizacji i zarządzania informacją jest przeznaczona dla studentów zainteresowanych zagadnieniami projektowania grafiki, animacji (dwu i trójwymiarowych), budowy bogatych interfejsów graficznych i multimedialnych użytkownika, projektowania i programowania aplikacji użytkowych grafiki komputerowej, projektowania i realizacji algorytmów przetwarzania obrazów cyfrowych, multimediów i wideo. Program specjalności oferuje wiedzę z zakresu wykorzystania odpowiednich metod zabezpieczania danych w systemach komputerowych, realizacji systemów bazodanowych i aplikacji służących do ich eksploracji, projektowania i realizacji systemów e-commerce oraz systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. 

Zaawansowania sztucznej inteligencji
Zaawansowania sztucznej inteligencji

DOSTĘPNE W: Łodzi

Specjalność zastosowania sztucznej inteligencji dostarcza studentom szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności dotyczących rozwoju i wykorzystania metod sztucznej inteligencji w różnych sektorach, w tym technologicznych, finansowych, medycznych, przemysłowych, marketingowych, itp.  Głównym celem oferowanych zajęć w ramach tej specjalności jest tworzenie i rozwijanie modeli uczenia maszynowego w różnych zastosowaniach, m.in. edukacji, biznesie, medycynie, sztuce, a także analiza dużych zbiorów danych i ich przetwarzanie przy wykorzystaniu uczenia maszynowego w celu wykrywania wzorców, prognozowania trendów, rozpoznawania obrazów, podejmowania decyzji, itp. Dużo uwagi przykłada się do konieczności etycznego podejścia do tworzenia i stosowania systemów sztucznej inteligencji.  

Sprawdź różne możliwości studiowania:

Rekrutacja na kierunek Informatyka II stopnia

Od kandydatów chcących podjąć studia II stopnia na kierunku „Informatyka” wymagane jest ukończenie studiów I stopnia – inżynierskich kierunku „Informatyka” lub studiów wyższych inżynierskich na kierunkach przyporządkowanych do dyscyplin z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, w których efekty uczenia się odniesione były do dyscypliny naukowej „informatyka techniczna i telekomunikacja” i po analizie programu studiów I stopnia. Końcowa kwalifikacja odbywa się na podstawie oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Zasady rekrutacji
Promocje i zniżki na studia
Najczęściej zadawane pytania

Perspektywy zawodowe

Absolwent studiów na kierunku Informatyka posiada kompetencje do wykonywania pracy jako m.in. administrator szpitalnego systemu informatycznego i informatyk placówki opieki zdrowotnej.

Absolwent kierunku Informatyka jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia:
Absolwent kierunku Informatyka jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia:
  • w ośrodkach integrujących systemy informatyczne przeznaczone dla różnych branż,
  • jako specjaliści cyberbezpieczeństwa, także bezpieczeństwa systemów sztucznej inteligencji,
  • w firmach wdrażających i eksploatujących systemy informatyczne, także systemy sztucznej inteligencji,
  • w różnych firmach informatycznych oraz sektorach wdrażających usługi informatyczne,
  • w administracji państwowej i samorządowej, szczególnie w działach ds. cyfryzacji,  
  • w poligrafii, w agencjach reklamowych i mediach, w tym w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji,
  • jako administratorzy rozległych i lokalnych sieci komputerowych,
  • przy projektowaniu, wdrażaniu i eksploatacji zintegrowanych systemów zarządzania,
  • przy projektowaniu, wdrażaniu i eksploatacji zintegrowanych systemów analizy działań grup społecznościowych,
  • jako analitycy, konsultanci oraz administratorzy systemów informatycznych wykorzystywanych w społeczeństwie informacyjnym (np. portale społecznościowe, złożone systemy wspomagające kształcenie itp.),
  • w przedsiębiorstwach zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem informacji przestrzennej i geograficznej,
  • przy budowie i administracji systemów wykorzystujących technologie sztucznej inteligencji,
  • jako projektanci i administratorzy systemów  wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości,
  • jako nauczyciele oraz pracownicy uczelni w obszarze zagadnień informatycznych. 
Rejestracja na kierunek?
Rejestracja na kierunek?
Chcesz się dowiedzieć więcej?
Chcesz się dowiedzieć więcej?

Sprawdź ofertę innych kierunków w Społecznej Akademii Nauk

Zarządzanie - II st.
Zarządzanie - II st.
Rachunkowość i zarządzanie finansami - II st.
Rachunkowość i zarządzanie finansami - II st.
Studia podyplomowe
Studia podyplomowe