Czas trwania studiów:
3 semestry
Forma:
niestacjonarne
Zjazdy:
średnio co 2 tygodnie
Liczba godzin dydaktycznych:
180 (w tym seminarium/projekt)
Każda osoba, która chce pracować w placówce oświatowej, w przedszkolu, świetlicy jako pedagog lub psycholog szkolny musi legitymować się posiadanym przygotowaniem pedagogicznym. Ma to na celu zatrudnianie osób, które oprócz wiedzy przedmiotowej mają chociaż minimalny warsztat umiejętności pedagogicznych i potrafią stosować odpowiednie metody dydaktyczne. Dzięki temu prowadzone przez nich lekcje mogą osiągać założony cel edukacyjny.
Podkreślić należy, że wiele osób, aby zostać nauczycielem studiowało pedagogikę lub kierunek przedmiotowy ze specjalizacją nauczycielską. Niestety nie zawsze będzie to wystarczające. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych nauczycieli z 1 sierpnia 2017 roku dokładnie określa, jakie przygotowanie pedagogiczne może być uznane za ważne. Tylko zajęcia, które były prowadzone z zakresu pedagogiki, dydaktyki i psychologii w ilości co najmniej 270 godzin oraz zrealizowano przy nich co najmniej 150 godzin praktyk w jednostce zgodnej z kierunkiem, potwierdzone dokumentem, mogą być zaliczone.
Uzyskanie przygotowania pedagogicznego jest możliwe w przypadku spełnienia wszystkich stawianych wymogów, w tym liczby godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, które należy zrealizować.
Adresatem studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne jest każdy absolwent studiów wyższych II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich chcący uzyskać uprawnienia niezbędne do pracy w placówkach systemu oświaty. Słuchaczem może zostać również absolwent studiów I stopnia, jednakże kwalifikacje do pracy w zawodzie nauczyciela uzyska dopiero z chwilą ukończenia studiów II stopnia.
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które nadaje uprawnienia do pracy na stanowisku nauczyciela i wychowawcy w placówkach edukacyjnych, opiekuńczo – wychowawczych oraz instytucjach oświatowych i jest zgodne z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Studia podyplomowe w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela są prowadzone zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa (Dz.U. z 2024 r. poz. 453).
Studia podyplomowe Przygotowanie Pedagogiczne to trzysemestralny program nadający kwalifikacje pedagogiczne. Studia są przeznaczone dla absolwentów rozmaitych kierunków studiów, którzy chcą realizować swoje cele zawodowe cele w szkole lecz nie posiadają określonego przepisami przygotowania pedagogicznego.
Studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego kierowane są do obecnych lub przyszłych nauczycieli, w tym nauczycieli psychologów, nieposiadających przygotowania pedagogicznego, którzy ukończyli studia I stopnia i studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie 5 letnie, na dowolnym kierunku studiów. Studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego pozwalają uzyskać podstawowe kompetencje pedagogiczne i metodyczne niezbędne w pracy w szkołach i placówkach oświatowych oraz nadają wymagane w tym zakresie kwalifikacje nauczyciela. Studia przygotowują do pracy nauczyciela na wszystkich etapach edukacyjnych.
Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie słuchaczy do pracy w placówkach oświatowych oraz wyposażenie ich w wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej. Celem jest ukształtowanie zarówno umiejętności jak i kompetencji niezbędnych do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wynikających z roli nauczyciela.
Opiekun merytoryczny studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne
Wykładowcy studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne
Opłaty za studia podyplomowe:
Wpisowe | 100 zł |
Cena za studia - opłata jednorazowa | 2700 zł* |
Cena za studia - opłata ratalna - 2 raty | 2 x 1425 zł** |
Cena za studia - opłata ratalna - 8 rat | 8 x 375 zł |
* zniżka do 10% przy opłacie za rok z góry
** zniżka do 5% przy zapłacie za semestr z góry
Najniższa cena sprzed 30 dni: 375 zł/ mies.
Opłat za czesne należy dokonywać w terminie zawartym w umowie.
Dane do przelewu:
Społeczna Akademia Nauk,
ul. Sienkiewicza 9,
90-113 Łódź
nr konta: (PKO BP SA I Oddział w Łodzi) 66 1020 3352 0000 1102 0225 4001
TYTUŁ: imię i nazwisko słuchacza, czesne – studia podyplomowe - wpisać nazwę kierunku
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych i uzyskania dyplomu jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 150 godzin. Dodatkowo wymagane jest zaliczenie przedmiotów przewidzianych w programie studiów, a także przygotowanie pracy dyplomowej w formie pisemnej i jej obrona.
Kwalifikacje wydawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450 ze zm.).
Program studiów podyplomowych na kierunku Przygotowanie pedagogiczne w SAN
Kształcenie służące osiągnięciu efektów uczenia się jest prowadzone przez nauczycieli akademickich i inne osoby posiadające kompetencje zawodowe lub naukowe oraz doświadczenie w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć.
Praktyki zawodowe są realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i innych placówkach systemu oświaty udzielających wsparcia uczniom, rodzicom, opiekunom lub nauczycielom. Praktyki zawodowe nie mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Program studiów realizowany jest w oparciu o następujące bloki tematyczne:
- Psychologia uczenia się dzieci
- Podstawy dydaktyki
- Psychologia rozwojowa i osobowości
- Podstawy diagnozy pedagogicznej
- Formalne i prawne podstawy funkcjonowania szkoły/placówki
- Emisja głosu
- Etyka zawodu nauczyciela
- Technologie informacyjne w edukacji
- Podstawy pedagogiki specjalnej
- Podstawy socjoterapii
- Podstawy andragogiki
- Pedagogika społeczna
- Prawo oświatowe
- Psychologia ogólna
- Pedagogika ogólna
- Szkoła jako instytucja wychowawcza
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego
- Kulturowe podstawy edukacji
- Profilaktyka w szkole
- Trening skutecznej komunikacji i asertywności
- Trening umiejętności społecznych
- Trening umiejętności wychowawczych
- Uczeń ze specjalnymi potrzebami
- Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w placówkach oświatowych
- Pierwsza pomoc przedlekarska w placówkach oświatowych
- Diagnoza, kontrola i ocena wyników kształcenia
Warunkiem uczestnictwa w studiach podyplomowych jest posiadanie wykształcenia wyższego minimum I stopnia, ale uprawnienia nabywają Państwo po ukończeniu studiów II stopnia.
Lista kierunków, po których zapraszamy na PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE:
- Administracja
- Bezpieczeństwo narodowe
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- Filologia
- Finanse i rachunkowość
- Fizjoterapia
- Grafika
- Informatyka
- Kosmetologia
- Logistyka
- Pedagogika
- Prawo
- Turystyka i rekreacja
- Zarządzanie
Elektroniczne składanie dokumentów
Zanim Państwo prześlą dokumenty elektronicznie należy ustalić telefonicznie, czy dział przyjmuje już dokumentację na wybrany kierunek (+48 666 347 889, 42 664 66 99)
Wymagane dokumenty:
- skan dyplomu ukończenia studiów,
- potwierdzenie dokonania opłaty wpisowego,
- skan wypełnionego i podpisanego formularza rekrutacyjnego wraz ze zdjęciem (3,5 cm x 4,5 cm),
- skan 1 egzemplarza wypełnionej i podpisanej umowy o świadczenie nauki na studiach podyplomowych (przy składaniu dokumentów w dziale należy dostarczyć 2 egzemplarze).
Dokumenty znajdą Państwo w zakładce: DOKUMENTY
Składanie dokumentów w Dziale studiów podyplomowych
Przed pojawieniem się w dziale należy ustalić telefonicznie termin i godzinę wizyty (+48 666 347 889)
Wymagane dokumenty:
- oryginał i ksero dyplomu ukończenia studiów (oryginał jedynie do wglądu),
- potwierdzenie dokonania opłaty wpisowego,
- wypełniony i podpisany formularz rekrutacyjny,
- 1 zdjęcie (3,5 cm x 4,5 cm) przypięte do formularza rekrutacyjnego,
- 2 wypełnione i podpisane umowy o świadczenie nauki na studiach podyplomowych.
Dokumenty znajdą Państwo w zakładce: DOKUMENTY
Skorzystaj z naszej oferty
Umów się na wizytę w Dziale Studiów Podyplomowych
Szanowni Państwo,
Dział Studiów Podyplomowych przyjmuje Interesantów
po uprzednim ustaleniu terminu i godziny wizyty telefonicznie
+48 666 347 889 , +48 42 664 66 99
90-113 Łódź, ul. Kilińskiego 98
(parter za recepcją)
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek 9-17
Piątek 8-16
(przed przybyciem należy umówić wizytę telefonicznie)