O kierunku
Czas trwania studiów:
2 semestry
Forma:
stacjonarne
Zjazdy:
raz w miesiącu
Liczba godzin dydaktycznych:
200
Fizjoterapia w sporcie - trener medyczny to studia podyplomowe dla trenerów i fizjoterapeutów, którzy pracują lub chcą pracować z osobami po kontuzjach i osiągnąć maksymalny potencjał sportowy. Studia oparte są na solidnych dowodach naukowych i wieloletnim praktycznym doświadczeniu w pracy ze sportowcami wszystkich szczebli.
Praca fizjoterapeutów i trenerów jest szczególnie trudna, dlatego że wymaga łączenia wiedzy z wielu różnych dziedzin. Jednym z takich obszarów jest przejście z wczesnych faz rehabilitacji po return to performance.
Studia podyplomowe to cykl warsztatów uczących praktycznych kompetencji dzięki którym fizjoterapeuci i trenerzy będą wstanie samodzielnie tworzyć ramy rehabilitacji sportowej po wielu kontuzjach, poznają sprawdzone matryce i metody, które przyspieszą proces powrotu sportu.
Program studiów podzielony jest na 10 bloków szkoleniowych. Każdy z nich odbywa się w formie weekendowych zjazdów, wypełniony teorią i najlepszymi praktykami. Każda sesja praktyczna kładzie nacisk na instrukcję, demonstrację, identyfikację błędów, korektę błędów i konkretne podpowiedzi. Wszystkie moduły programowe są osobnymi szkoleniami, można w nich wziąć udział niezależnie. Ostatni weekend jest modułem egzaminacyjnym.
Po studiach podyplomowych będziesz mógł:
- pracować jako trener medyczny w prywatnej klinice medycznej
- pracować jako trener medyczny w szpitalu
- pracować jako trener medyczny w studio treningowym
- współpracować z innymi specjalistami, tj. z fizjoterapeutą, dietetykiem itd.
- prowadzić klientów online i zmieniać ich życie na lepsze
- prowadzić własny gabinet/ studio treningowe
- pomagać ludziom zadbać o zdrowie i sylwetkę
- dobrze zarabiać, robiąc to, co lubisz.
Współczesny fizjoterapeuta i trener codziennie tworzą strukturę prowadzenia klientów po kontuzjach tylko czemu, tylko garstka wraca do uprawiania aktywności fizycznej?
To zadanie czasochłonne i trudne, szczególnie wtedy, kiedy brakuje nam doświadczenia w programowaniu treningu siłowego lub nie znamy podstawowych zasad koncepcji treningowych (dotyczących np. treningu izometrycznego, trójfazowego, RSI, RFD, itp.). Czy wiesz, że tworzenie ram rehabilitacji w oparciu o dociążenie aparatu ruchu staje się coraz większą częścią pracy wielu fizjoterapeutów i trenerów?
Czy wiesz, że 33% ludności świata potrzebuje jakiejś formy rehabilitacji, treningu? (Cieza et.al. 2020) Czy wiesz, że tylko 23% osób wraca do sportu po kontuzji ACLR? (Rebmann et.al. 2020) Wiedza na temat programowania treningu siłowego w rehabilitacji może pomóc lepiej wykorzystać te środki, ale też oszczędza sporo czasu w trakcie prowadzenia pacjentów po kontuzji.
Dla kogo skierowane są studia podyplomowe na kierunku Fizjoterapia w sporcie - trener medyczny?
- Fizjoterapeuci oraz studenci ostatniego roku fizjoterapii
- Trenerzy terapeuci ruchowi
- Trenerzy personalni
- Trenerzy przygotowania motorycznego