« wróć...Kandydat z zagranicy

Cudzoziemcy w SAN

W związku z ogłoszeniem ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej zmianie uległy zasady przyjmowania cudzoziemców na studia. 

 

Cudzoziemcem w rozumieniu przepisów prawa polskiego jest każda osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa*. Jeżeli jesteś kandydatem cudzoziemcem i ubiegasz się o przyjęcie do Społecznej Akademii Nauk zapoznaj się z etapami rejestracji na studia. 

 

Określone w ustawie zmiany dotyczące rekrutacji na studia jednolite magisterskie, pierwszego oraz drugiego stopnia weszły w życie 1 lipca 2025 roku. Kandydaci dokonujący wpisu po tym terminie będą zobowiązani do dostarczenia dodatkowych dokumentów zgodnie z poniższymi zasadami. 

 

 

Uchwała Senatu ws. warunków i trybu rekrutacji na studia w Społecznej Akademii Nauk

 


*Osoby, które posiadają polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego państwa lub kilku innych krajów, są z mocy prawa traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy. 

Proces rekrutacji

Kandydat cudzoziemiec może dokonać zapisu na studia poprzez założenie konta w systemie rekrutacyjnym na stronie www.e-rekrutacja.san.edu.pl

 

Po założeniu i zalogowaniu się do swojego konta kandydata należy: 

  • wybrać kierunek studiów 
  • uzupełnić swoje dane osobowe i adresowe 
  • uzupełnić dane ukończonej szkoły średniej lub wyższej 
  • dodać zdjęcie do legitymacji 
  • uiścić opłatę rekrutacyjną 
  • wgrać skany dokumentów 

Konto po uzupełnieniu wyżej wymienionych danych przechodzi proces weryfikacji. Informacje o dalszych etapach będą przesyłane na podany przy rekrutacji adres e-mail oraz w systemie rekrutacyjnym.  

Wymagane dokumenty

Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane w procesie rekrutacyjnym na studia w Społecznej Akademii Nauk. Wybierz odpowiedni kafelek z listą dokumentów w zależności od posiadanego obywatelstwa.

Pozostałe informacje

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia studiów w Polsce oraz przydatne linki, które mogą okazać się pomocne podczas procesu aplikacyjnego.

Wymogi językowe

Cudzoziemcy przyjmowani na studia prowadzone w Społecznej Akademii Nauk w języku polskim lub angielskim zobligowani są do udokumentowania znajomości języka wykładowegona poziomie min. B2. Znajomość języka student może poświadczyć poprzez dostarczenie certyfikatu wydanego przed podmioty opublikowane w rozporządzeniu MNiSW. 

Apostille czy legalizacja

Świadectwa dojrzałości uzyskane poza granicami Polski – z wyjątkiem dyplomu matury międzynarodowej (International Baccalaureate) oraz matury europejskiej (European Baccalaureate) – muszą zostać opatrzone apostille lub poddane legalizacji, aby mogły zostać uznane na terytorium Polski. 

 

Jeśli dokument został wydany w kraju będącym stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. nr 112, poz. 938), konieczne jest uzyskanie apostille. Instytucje odpowiedzialne za wydawanie tego dokumentu różnią się w zależności od kraju – ich lista dostępna jest [tutaj].  

 

Należy pamiętać, że apostille wystawiane jest w języku obcym i – jeśli dokumenty składane są na studia prowadzone w języku polskim – wymagane jest jego tłumaczenie na język polski. 

 

W sytuacji, gdy kraj wydania dokumentu nie przystąpił do Konwencji Haskiej, należy przeprowadzić procedurę legalizacji. Proces ten również potwierdza autentyczność dokumentu i zazwyczaj odbywa się w instytucji rządowej danego kraju – najczęściej w ministerstwie spraw zagranicznych lub ministerstwie edukacji. Po uzyskaniu odpowiedniego poświadczenia, dokument należy następnie zalegalizować w polskim konsulacie. 

Nostryfikacja

Część świadectw jest uznawane w Polsce z mocy prawa i nie wymagają one dodatkowych procedur na potrzeby podjęcia studiów. Dotyczy to świadectw wydanych w państwach członkowskich UE, OECD oraz EFTA dyplom IB (International Baccalaureate) wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie, EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskichoraz tych, z którymi Polska ma zawarte umowy międzynarodowe dotyczące uznawania wykształcenia (Ukraina - świadectwo o pełnym średnim wykształceniu oraz Chiny - gaozhong). 

 

W przypadku pozostałych krajów wymagana jest informacja dyrektora NAWA (możliwość złożenia wniosku będzie od 1 lipca 2025r.) lub decyzja kuratora oświaty. 

 

Osoby które dokonują wpisu na studia po 1 lipca 2025 r. informację dyrektora NAWA lub decyzję Kuratora Oświaty muszą dostarczyć na etapie rekrutacji (do 30 września). Dostarczenie dokumentu w terminie późniejszym nie będzie możliwe. 

 

Jeżeli złożyłeś wniosek do Kuratorium Oświaty do 30 czerwca 2025 r. i otrzymasz na jego podstawie decyzję o uznaniu świadectwa, nie musisz dodatkowo uzyskiwać informacji dyrektora NAWA.  

Kraje OECD, EFTA i UE

Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kolumbia, Kostatyka, Korea Południowa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy